Vaša diagnóza znamená, že budete mať zvýšenú hladinu cukru v krvi

Neproliferatívna diabetická retinopatia (NPDR) je prvým štádiom a vyskytuje sa vtedy, keď sa v malých krvných cievach sietnice vyvinú mikroaneuryzmy. Ako NPDR postupuje, je ovplyvnených viac krvných ciev, čo vedie k strate prietoku krvi do sietnice. V reakcii na to začne sietnica vylučovať chemikálie na rast nových ciev.

Toto vylučovanie chemikálií je charakteristické pre pokročilejšie štádium retinopatie známe ako proliferatívna diabetická retinopatia (PDR). Tieto nové krvné cievy sú krehké, čo zvyšuje pravdepodobnosť ich úniku a krvácania. To môže spôsobiť kontrakciu tkaniva jazvy a odlúčenie sietnice – odtrhnutie sietnice od podkladového tkaniva, ako keď sa tapeta odlupuje od steny. Odlúčenie sietnice môže viesť k trvalej strate zraku.

Približne u jedného z 15 ľudí s cukrovkou, ktorí majú retinopatiu, sa rozvinie diabetický makulárny edém (DME). DME je nahromadenie tekutiny v oblasti v zadnej časti oka blízko stredu sietnice nazývanej makula. Táto tekutina spôsobuje opuch a zhrubnutie makuly, čo spôsobuje rozmazané videnie. To sa môže stať v ktoromkoľvek štádiu retinopatie a nemá príznaky, kým DME veľmi nepokročí.

Prevencia komplikácií

U ľudí sa môže vyvinúť diabetická retinopatia a makulárny edém bez príznakov, ale obe môžu rýchlo poškodiť oko, postupovať a viesť k slepote. Preto je veľmi dôležité absolvovať komplexné očné vyšetrenie. Pri včasnej liečbe je možné znížiť progresiu, čím sa zabráni slepote.

Hoci vieme, že genetika zohráva úlohu pri vzniku diabetických očných ochorení, vieme tiež, že dôležitú úlohu zohráva aj chronicky vysoká hladina glukózy v krvi a dĺžka trvania cukrovky.

Teraz však už vieme, že zvládanie cukrovky a udržiavanie hladiny cukru v krvi čo najbližšie k normálu môže zabrániť a/alebo oddialiť progresiu komplikácií, zlepšiť symptómy a predĺžiť životnosť. Udržiavanie hladiny cukru v krvi medzi 70 až 180 mg/dl môže znížiť riziko progresie retinopatie o 75 % a makulárneho edému o 58 %.

Tipy na prevenciu:

 • Udržujte hladinu cukru v krvi vo svojom cieľovom rozmedzí čo najviac.
 • Zdravé stravovanie (úpravy denných bielkovín a/alebo soli podľa odporúčania lekára).
 • Pravidelná fyzická aktivita.
 • Dostatok spánku.
 • Zvládanie stresu; prestať fajčiť a piť alkohol.
 • Schudnite, ak máte nadváhu.
 • Spravujte svoj krvný tlak a cholesterol.
 • Zvládnite ochorenie obličiek.
 • Ak máte diabetické očné ochorenie, dodržujte odporúčania svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o úpravách cvičenia.
 • Absolvujte pravidelné vyšetrenie dilatovaného oka podľa harmonogramu.

Americká asociácia diabetu a Americká akadémia oftalmológie odporúčajú komplexné vyšetrenie dilatovaného oka pre:

 • T1D – do piatich rokov od diagnózy a potom raz ročne.
 • T2D – pri diagnóze a následne ročných dilatačných očných vyšetreniach.
 • Tehotné pacientky – pred počatím, každý trimester a do troch mesiacov po pôrode.

Dozvedieť sa, že máte komplikáciu z cukrovky alebo že pokročila, môže byť zničujúce. Môže to ovplyvniť vašu kvalitu života, ako aj mnohé ďalšie aspekty vrátane vašich pocitov a myšlienok (hnev, obavy, vina atď.), pracovného života, rodinného života, sociálnej interakcie a finančného napätia.

Ak máte komplikácie s cukrovkou, možno budete chcieť získať ďalšiu podporu, ktorá vám pomôže vyrovnať sa. Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v oblasti diabetu o tom, ako sa cítite a aké máte obavy, aby vám mohol odporučiť tipy na prispôsobenie sa vášmu novému normálu a tiež vám môže poskytnúť poskytovateľa duševného zdravia, ktorý má skúsenosti s diabetom.

Keď žijete s cukrovkou každý deň, musíte prísť na triky, ktoré vám pomôžu zvládnuť váš stav a dodajú vám pokoj. Tu je niekoľko najlepších trikov od ľudí, ktorí už desaťročia zvládajú diabetes 1. typu (T1D).

Kľúčové veci:

 • Vaša hladina cukru v krvi nebude nikdy dokonalá. Vždy noste niečo so sebou pre prípad, že máte nízku hladinu cukru v krvi, ako je džús, glukózové tablety, gumové gumy alebo cukríky bez tuku.
 • Musíte prísť na to, ako relaxovať.
 • Označte a usporiadajte si inzulín!
 • Naučte sa niekoľko jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu presnejšie počítať sacharidy a uľahčia vám to.

1. Vaša hladina cukru v krvi nebude nikdy dokonalá

Vaša diagnóza znamená, že budete mať zvýšenú hladinu cukru v krvi. Aj keď sa budete riadiť pokynmi svojho lekára podľa knihy a práve vtedy, keď si myslíte, že máte na veci jasno, niečo sa stane a budete mať vysokú hladinu cukru v krvi.

Pre perfekcionistov typu A je to ťažké. Je to veľmi frustrujúce, keď sa snažíte zo všetkých síl a neodráža sa to na hladine cukru v krvi. Váš krvný cukor môže ovplyvniť množstvo vecí, ako je stres, choroba, menštruačné cykly, menopauza alebo dokonca zmena rozvrhu. A potom niekedy nevieme, prečo je to vysoké, aj keď sme sa snažili.

Musíte si stanoviť reálne ciele, aby ste sa príliš nerozčuľovali. Ak sa vydáte s myšlienkou, že všetko, čo robíte, musí byť dokonalé, budete neustále nahnevaní, frustrovaní, smutní, sklamaní, skľúčení a vystresovaní, čo sa následne môže prejaviť aj na vašej hladine cukru v krvi.

Ak sa pokúsite urobiť maximum a potom problém vyriešiť, čo spôsobilo vašu vysokú hladinu cukru v krvi, môžete sa naučiť tomu v budúcnosti predchádzať. Pamätajte: cukrovka je hra priemerov, nie dokonalosti.

2. Zistite, ako relaxovať

V tomto stresujúcom svete, v ktorom nám neustále zvonia telefóny a spúšťajú sa upozornenia, spolu s naším už aj tak zaneprázdneným životom s povinnosťami a prílišným plánovaním sme v neustálom strese, pokiaľ nemáme spôsob, ako si oddýchnuť a zvládnuť ho.

Zistite, ako relaxovať a zbaviť sa stresu. Ľudia si často neuvedomujú, koľko stresu, aj keď je to každodenná konštanta vo vašom živote, ovplyvňuje celé vaše telo vrátane liečby cukrovky. Môže to byť dokonca 10-minútová prechádzka vonku, státie na tráve naboso, aby ste si užili prírodu a uzemnili sa, precvičovanie si hlbokého dýchania, smiech a stretnutie s priateľmi, pozeranie zábavného filmu, zábava – hádanky, remeslá, golf , alebo pozorovanie vtákov. Obloha je limit.

Ľudia si často neuvedomujú, ako stres ovplyvnil ich zdravie, kým nečelia vážnym zdravotným problémom a potrebujú zmeniť životný štýl. Použite nástroje na zvládanie cukrovky, ako je zvládanie stresu, aby ste do svojho života vniesli viac rovnováhy a našli si nejaký čas pre seba.

3. Plánujte

Plánovanie núdzových situácií alebo prekvapení je pri cukrovke kľúčové. Život nie vždy ide podľa predstáv, takže plánovanie a príprava sú kľúčové. Vždy noste niečo so sebou pre prípad, že máte nízku hladinu cukru v krvi, ako napríklad džús, glukózové tablety, gumené cukríky alebo cukríky bez tuku (ako gumové medvedíky alebo švédske ryby, ale nič s čokoládou alebo arašidmi).

Aj keď idete von na krátky čas, majte niečo v aute alebo vo vrecku. Nízka hladina cukru v krvi sa zdá byť vždy v najnevhodnejšom čase a keď nemáte niečo k dispozícii. Majte zálohy, aby ste sa vyhli núdzovej nízkej hladine cukru v krvi a panike, aby ste našli niečo na jedenie. Nespoliehajte sa na ostatných, že majú to, čo potrebujete.

4. Nakupujte vo veľkom

Dokonca aj ten najprecíznejšie riadený človek s typom 1 dostane nízku úroveň. My to vieme. Nákupom glukózových tabliet, džúsov, gumičiek alebo cukríkov vo veľkom vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze. Týka sa to aj iných vreckových predmetov, ako sú alkoholové tampóny (hoci ak ich kúpite priveľa, expirujú a vyschnú). Premýšľajte o úsporných trikoch na zníženie výdavkov súvisiacich s cukrovkou.

5. Označte a usporiadajte si inzulín!

Ak si denne aplikujete niekoľko injekcií, označte si svoje dlhodobo pôsobiace a krátkodobo pôsobiace inzulíny, aby ste ich mohli rýchlo a ľahko zistiť, ktorý inzulín máte v ruke. Môžete sa tak vyhnúť veľkým problémom, ak si budete užívať inzulín na pokrytie jedla a nakoniec si vezmete dlhodobo pôsobiaci inzulín a naopak. V opačnom prípade sa môžete ocitnúť v situácii, kedy budete potrebovať lekársku pomoc alebo budete musieť veľa jesť, aby ste nakŕmili inzulín a vyhli sa tak veľmi nízkej hladine cukru v krvi.

6. Naučte sa niekoľko jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu presnejšie počítať sacharidy

Naučte sa veľkosti porcií potravín, ktoré jete najčastejšie, pomôže vám to presnejšie počítať sacharidy a dávkovať inzulín.

Pozrite sa na veľkosť porcie / gramy sacharidov na etiketách potravín:

Na začiatku počítania sacharidov si veľa ľudí odmeria jedlo (poháre, lyžička, polievková lyžica atď.), aby si v duchu vytvorili predstavu o veľkosti porcie do budúcnosti. Na trhu sú niektoré aplikácie, ktoré vám umožňujú odfotiť si jedlo a poskytujú odhadovaný počet sacharidov vo veľkosti porcie. Existujú aj triky na veľkosť porcie „očnej gule“, keď jete vonku.

 • Vaša päsť má približne rovnakú veľkosť ako jedna šálka ovocia alebo cestovín.
 • Váš palec (od špičky k základni) má veľkosť jednej unce mäsa alebo syra.
 • Vaša dlaň (mínus prsty) sa rovná trom unciam mäsa, rýb alebo hydiny.
 • Vaša dlaň sa rovná jednej až trom unciam orechov alebo praclíkov.

7. Choďte pokojne na seba

Ste zaneprázdnení prácou, staráte sa o svoju rodinu, financie a vediete život ako všetci ostatní na svete, takže niekedy môže váš diabetes ustúpiť do úzadia. Môžete si zabudnúť vziať lieky alebo inzulín, najesť sa skôr, ako si uvedomíte, že ste si neskontrolovali hladinu cukru v krvi, zle si spočítate, koľko inzulínu potrebujete, zabudnete zásoby na cukrovku a budete musieť znova utekať domov, alebo sa dokonca dostanete do zabehnutých koľají s vedením.

To všetko je normálne – stáva sa to KAŽDÉMU! Nebuďte na seba príliš prísni – odpustite si a nezaoberajte sa tým, čo nevyšlo, ale poučte sa z toho. A nakoniec vedzte, že zajtra je ďalší deň s čistým štítom.

Postupujte podľa týchto siedmich tipov, ktoré vám uľahčia život pri zvládaní cukrovky 1. typu. Od riadenia hladiny cukru v krvi a inzulínu až po učenie sa plánovať a nakupovať, relaxovať a nebyť na seba príliš tvrdý – je možné si uľahčiť život.

Pravidelná kontrola hladiny cukru v krvi, známej aj ako hladina glukózy v krvi, je dôležitou súčasťou liečby cukrovky. Súčasťou odporúčanej liečby je sledovanie hladiny glukózy v krvi okrem zdravého stravovania, pravidelnej fyzickej aktivity a užívania liekov na cukrovku alebo inzulínu.

Contents