Sú všetkých vekových kategórií a so základnými ochoreniami aj bez nich.

„Vzhľadom na objem, ktorý vidíme, si nemyslím, že je to ojedinelé, čo znamená, že to nie je niečo, čo je len náhodné, sporadické a nízke. Je tu veľa pacientov,“ povedal Chen.

V týchto prípadoch videl rôzne stupne závažnosti: Niektorí sú hospitalizovaní pacienti, ktorí sa stále zotavujú zo závažnejších symptómov, a iní pacienti sú tí, ktorí mali mierne príznaky, ktoré nikdy nezmizli. Sú všetkých vekových kategórií a so základnými ochoreniami aj bez nich.

Zdá sa, že príznaky ako dýchavičnosť, slabosť, únava, srdcové problémy a neurologické problémy pretrvávajú, povedal.

Tiež pociťuje veľa depresií a úzkosti, ktoré podľa neho pramenia z neistoty ohľadom ich symptómov, ťažkostí pri hľadaní lekárov, ktorí by mu pomohli, a frustrácie zo spoločnosti ako takej.

PRE ODBERATEĽOV: Na virálnej fotografii bola zdravotnou sestrou. Čo hovorí teraz

Povedal, že si môže spomenúť na jeden ďalší vírus, ktorý má dlhodobý účinok, a je to vírus ľudskej imunodeficiencie, ktorý spôsobuje AIDS. Ale pri HIV vírus zostáva v tele a pokračuje v replikácii, čo spôsobuje ochorenie.

Pri COVID-19 sa podľa súčasného chápania zdá, že vírus prebehne za pár týždňov a pacient bude mať negatívny test, ale stále má príznaky, povedal. Zdá sa, že pretrvávajúce symptómy pochádzajú z počiatočnej infekcie, povedal.

"To znamená, že počiatočná infekcia spôsobila, že vaše telo reagovalo určitým spôsobom a došlo k nejakému poškodeniu," povedal Chen. „A pretože máte príznaky po počiatočnej infekcii, predpokladá sa, že toto poškodenie je dlhodobé. A, bohužiaľ, môžu to byť týždne, môžu to byť mesiace. Nevieme, ako dobre sa telo zotaví a vylieči tie poškodené orgány. Ale existuje riziko, že to môže byť navždy."

Niektorí Arizoniani v ťažkej situácii

Stacy Anderson, 51, pracuje v zdravotníctve v Lake Havasu City. Začalo jej byť zle, mala silnú bolesť hlavy, horúčku, závraty a vysoký krvný tlak. Ani si nemyslela, že by to mohol byť COVID-19, ale priatelia sestry trvali na tom, aby išla na pohotovosť. Myslela si, že v tú noc určite pôjde domov.

Pozitívny test na vírus mala na pohotovosti, 1. júna. Abnormálne röntgenové vyšetrenie hrudníka a zväčšenie srdca jej lekári pripustili, aby si dala pozor na pľúca a uistila sa, že nepostupuje dopredu. k zápalu pľúc. V nemocnici bola dva dni.

Webová stránka Welltone ( https://welltone-website.com/sk/ ) je vašou destináciou pre zdravie srdca.

O šesť týždňov neskôr stále pociťuje nejaké príznaky. Niekoľko týždňov po hospitalizácii mala stále horúčku. Stále ju bolí hlava a je vyčerpaná.

"Ani si nemyslím, že som zostal hore osem, desať hodín v rade." Momentálne je to len veľká únava,“ povedal Anderson.

Začína sa vracať do práce, pomaly a flexibilne. Počula však o iných, ktorí sa pokúsili vrátiť do práce a zažili neúspechy vo svojich príznakoch. Zdá sa, že stres zhoršuje, ako je to pri väčšine stavov, povedala.

Bolo duševne ťažké prísť na to, prečo sa jej návrat do normálu ťažšie vracal, keď ostatní boli schopní otriasť symptómami rýchlejšie. Očakávala, že bude týždeň alebo dva „chorá ako pes“ a potom sa vráti do normálneho života. Ale na COVID-19 nie je nič normálne, pochopila.

„Pomaly si uvedomujem, že definícia „vynoveného“ je veľmi odlišná. Neviem, kedy môže človek povedať, že je uzdravený,“ povedala.

Ťažko sa pohnúť vpred

Bilotta, Chandlerova žena, ktorá je chorá od marca, išla počas toho na urgentnú starostlivosť a na pohotovosť v nemocnici, aby ju vyhodnotili. V oboch prípadoch bola poslaná domov, aby symptómy zvládla sama.

„Neraz som si myslel, že zomriem. … Chápem, prečo ľudia na to doma umierajú. Prichádza z ničoho nič a je to také silné. Cítil som to v srdci. Cítil som sa v každom orgáne svojho tela. Bol som len úplne vystresovaný. Moje telo bolo ohromené,“ povedala.

Začiatkom apríla jej urobili výter na test, keď bolo ťažké nájsť test, ale bolo jej povedané, že štátne laboratórium jej test zrušilo. Jej doktor si nebol istý prečo. Ale na základe symptómov a expozície jej lekár povedal, že si bola istá, že ide o COVID-19.

Asi po štyroch týždňoch si myslela, že sa jej darí lepšie. Zdá sa však, že po mesiacoch sa jej to nepodarilo úplne nakopnúť. Dýchavičnosť, dusivý pocit, len tak nezmizne a nie je to nič ako prekrvenie hrudníka, ktoré prichádza s typickým prechladnutím.

Navigácia v systéme zdravotnej starostlivosti na zvládnutie choroby bola frustrujúca. Kancelária jej lekára primárnej starostlivosti povedala, že ju nemôžu vidieť, a pohotovosť jej povedali, aby navštívila svojho lekára primárnej starostlivosti. Bolo to neustále tam a späť. Trvalo päť týždňov, kým som sa dostal k pulmonológovi.

Vrátila sa do práce, no využíva dni dovolenky a nemocenské na to, aby si uľahčila cestu späť do celého týždňa. Všetko – akýkoľvek stres, pohyb, jedlo – ovplyvňuje jej dýchanie. Ťažkosti s dýchaním vedú k únave. Nevie, kedy sa to skončí.

COVID-19 „s vami hrá hry mysle,“ povedala Bilotta.

Keď si myslíš, že by si mohol byť lepší, vráti sa to.

„Snažím sa nemyslieť na dlhodobé komplikácie, len aby som sa cez to dostal. … Emocionálne to bolo vyčerpávajúce a desivé a otváralo oči.“

Oslovte reportérku Rachel Leingang e-mailom na rachel.leingang@gannett.com alebo telefonicky na čísle 602-444-8157 alebo ju nájdite na Twitteri a Facebooku .

Zmluva vyžaduje, aby zariadenia Ensign mali celkovo 94 lôžok v kvalifikovaných opatrovateľských domoch vo Phoenixe a Tucsone, konkrétne pre pacientov po hospitalizácii COVID-19, ktorí potrebujú ďalšiu starostlivosť a stále sú pozitívne testovaní na nový koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19. 19.

Štát dúfa, že zazmluvní celkovo 300 takýchto postelí, povedala pre The Arizona Republic riaditeľka arizonského ministerstva zdravotníctva Dr. Cara Christová.

"S St. Luke’s sme nakoniec dospeli k tomu, že to bolo asi 225 lôžok, ak by boli plne vychované a vybavené personálom. Takže to bude v skutočnosti viac lôžok dostupných v licencovaných, regulovaných zariadeniach," povedal Christ.

"Toto vyčistí veľa ľudí, ktorí sedia v nemocnici, pretože nemajú negatívne (COVID) testy."

Spoločnosť Banner Health tento týždeň rozšírila počet postakútnych lôžok v rámci svojho systému prostredníctvom partnerstva so spoločnosťou Select Medical so sídlom v Pensylvánii a bude tiež ťažiť zo zmluvných lôžok pre opatrovateľské domy v štáte.

"To je určite zlepšenie. Máme pocit, že si môžeme oddýchnuť? Rozhodne nie," povedal Rosenbach.

Svätý Lukáš je „poslednou možnosťou“

Hoci štátni predstavitelia zdravotníctva zabezpečili prevádzkovateľa pre bývalú nemocnicu svätého Lukáša vo Phoenixe na starostlivosť o pacientov s COVID-19, Christ povedal, že používanie existujúcich vyhradených lôžok v domovoch dôchodcov je lepším riešením pre pacientov, ktorí potrebujú postakútnu starostlivosť.

"Máme dodávateľa, ktorý by mohol vstúpiť a spustiť sa (St. Luke’s). Bežalo by to pod ministerstvom zdravotníctva v Arizone. Ale to je niečo ako posledná možnosť," povedal Christ.

Zariadenia práporčíka majú skúsenosti s pacientmi s COVID-19 a sú ochotné ich prijať, povedala.

"Z hľadiska trpezlivej obhajoby je to pre našich Arizočanov oveľa lepšie miesto ako miesto svätého Lukáša," povedal Christ. "Sv. Luke’s je tu, ak to potrebujeme, a naďalej ho máme zabezpečený, aby sme ho udržali v prevádzke… Sme pripravení ísť, ak to budeme potrebovať. Len si myslíme, že toto je lepšia alternatíva."

"Bude to aktívne, uľahčené umiestnenie pomocou rázovej línie," povedal Christ.

Elektronický systém lokalizuje dostupné lôžka a primeranú starostlivosť, rovnomerne rozdeľuje pacientov tak, aby žiadne zariadenie alebo systém nebol pacientmi zahltený.

Christ povedal, že štát platí zariadeniam dlhodobej starostlivosti, aby držali lôžka pre pacientov s COVID-19. Štát tiež poskytne určité rizikové platy, ale neplatí personálne náklady, povedala.

„Dávame im poplatok za lôžko za lôžka, na ktorých momentálne nie sú ľudia, a potom, ako ich umiestnime, budú poistenie a program účtovať prostredníctvom HRSA ( Správa zdravotníckych zdrojov a služieb ) pre nepoistených jednotlivcov. “ povedal Kristus.

"Budeme s nimi spolupracovať, ak sa im nepodarí schváliť nepoistených prostredníctvom HRSA."

Prepúšťanie pacientov na ventilátoroch

Spoločnosť Banner Health má v spolupráci so spoločnosťou Select Medical jednotku na zotavenie z kritických chorôb s 32 lôžkami, ktorá sa môže postarať o pacientov, ktorí boli prepustení z nemocnice, ale stále sú na ventilátoroch.

"Títo pacienti v krátkodobom horizonte neodídu z ventilátorov. Môžu byť v tejto starostlivosti mesiac alebo dlhšie… Sú na takej úrovni, že ich možno presunúť na jednotku, ktorá sa špecializuje na tento druh starostlivosti." “ povedal Rosenbach.

"V rámci nemocnice sú oddelené oddelenia, ale títo špecializovaní postakútni poskytovatelia, v tomto prípade Select Medical, sa špecializujú na tento druh starostlivosti."

V utorok spoločnosti Banner a Select Medical rozšírili počet lôžok na 60. Na novopridané lôžka už bolo preložených 17 pacientov, čím sa uvoľnil priestor na bežných nemocničných lôžkach zdravotného systému, uviedol Rosenbach.

"Používame sofistikované dátové nástroje, aby sme identifikovali, ktorí pacienti musia ísť na akú úroveň postakútnej starostlivosti, a potom môžeme na základe týchto údajov konať ako tím," povedala.

Ďalšími typmi postakútnej starostlivosti o pacientov s COVID-19 sú okrem domovov dôchodcov a zotavovania sa z kritických chorôb rehabilitácia a domáca starostlivosť vrátane hospicu, povedal Rosenbach, ktorého práca bola počas pandémie COVID-19 rušnejšia ako zvyčajne.

"Zažívame to aj počas chrípkovej sezóny, ale nie v takej miere," povedala.

„Príliš veľa“ pacientov s COVID-19 v nemocniciach v Arizone

Zdá sa, že hospitalizácie pacientov s potvrdeným a suspektným ochorením COVID-19 v Arizone dosiahli plató a môžu klesať. Tento týždeň klesol celkový počet hospitalizácií pod hranicu 3000 pacientov, prvýkrát od 1. júla.

Ale úroveň pacientov s COVID-19 v nemocniciach v Arizone je stále príliš vysoká, zdôrazňujú predstavitelia nemocnice. Nemocnice Banner premenili súkromné ​​izby pre pacientov na dvojlôžkové. V zdravotníckom centre Valleywise Health Medical Center vo Phoenixe sú v niektorých izbách COVID-19 štyria pacienti.

Nemocnice privádzajú personál zo zahraničia a existujúci zamestnanci pracujú na smeny navyše, aby držali krok s počtom pacientov, ktorí sú vážne chorí.

Oslovte reportérku zdravotnej starostlivosti Stephanie Innes na Stephanie.Innes@gannett.com alebo na čísle 602-444-8369. Sledujte ju na Twitteri @stephanieinnes .

Podporte miestnu žurnalistiku. Prihláste sa na odber azcentral.com ešte dnes.

Poradcovia pre liečbu závislosti predpovedajú, že keď pandémia koronavírusu pominie, uvidia prílev Iowanov hľadajúcich pomoc pre problémy s pitím alebo drogami, ktoré sa zintenzívnili uprostred osamelosti a úzkosti minulého roka.

Závislosti sa darí, keď sú ľudia izolovaní, hovoria odborníci. Pre niekoho je ľahšie skrývať nadmerné pitie alebo užívanie drog, keď je odlúčený od svojej rodiny, priateľov a spolupracovníkov.

Ľudia, ktorí čelia hrozbe choroby, strate zamestnania alebo neprítomnosti blízkych, môžu siahnuť po fľaške, tabletke alebo ihle.

"Je to spôsob, akým sa ľudia vyrovnávajú so stresormi života a stresory boli také významné," povedala Jeannette Archer-Simons, výkonná riaditeľka Area Substance Abuse Council so sídlom v Cedar Rapids. "Ak nevidíš svetlo na konci toho tunela – chlapče, môže byť ťažké to všetko zvládnuť."

Keď v decembri predaj liehovín v štáte vyletel na rekord, niektorí Iowania reagovali múdro. Iní sa však trápili, keď videli nárast prepitného v štáte, ktorý už zápasil s jednou z najhorších mier pitia v krajine.

„Veľa ľudí sa na tejto správe baví, ale veľa iných ľudí sa nebaví. To sú tí, ktorí sú štatistikami v tejto správe,“ povedala Brenda Iliff, viceprezidentka klinických služieb pre Rosecrance Jackson Centers, agentúru na liečbu závislostí so sídlom v Sioux City.

Nadmerné pitie často spôsobuje zdravotné problémy, rodinné spory, právne problémy a pracovné problémy.

A alkohol nie je jediným problémom Iowy.

Smrteľné predávkovanie drogami v roku 2020 neustále stúpalo. Hlavnou príčinou predávkovania boli opioidy, ako je heroín, fentanyl alebo lieky proti bolesti na predpis.

Contents